Jakie oprogramowanie warto mieć na laptopie?

Jakie oprogramowanie warto mieć na laptopie?

W Sieci jest mnóstwo przydatnych aplikacji, które ułatwiają korzystanie z laptopa i pozwalają utrzymać system operacyjny w dobrej kondycji. Inne zwiększają wydajność albo dodają do Windowsa nowe funkcje. Postanowiłem wybrać 13 najlepszych takich programów. Wszystkie działają zarówno w XP, jak i nowszych wersjach Windowsa, są także darmowe.

W tym zestawieniu nie ma aplikacji, o których istnieniu wiedzą (prawie) wszyscy – na przykład przeglądarki Firefox. Nie ma też dużych, płatnych programów w rodzaju Microsoft Office’a czy Photoshopa. Tworząc zestawienie, koncentrowałem się na mniej znanych, ciekawych narzędziach oraz świetnych alternatywach popularnych, ale mało udanych programów.

1. UltimateDefrag Freeware Edition
Skuteczny program do defragmentacji twardego dysku. Z powodzeniem zastępuje taką samą usługę wbudowaną w system Windows. Oferuje bardzo dużą liczbę opcji i większą kontrolę nad procesem porządkowania twardego dysku. Najbardziej przydatna funkcja nazywa się Consolidate. Nie tylko defragmentuje pliki, lecz także przesuwa je na twardym dysku, tak aby przyspieszyć odczyt danych.

2. CCleaner
Niewielka, prosta aplikacja do oczyszczania twardego dysku ze śmieciowych plików. Skutecznie radzi sobie z tymczasowymi danymi czy pozostałościami po aktualizacjach. Proces oczyszczania jest całkowicie zautomatyzowany – wystarczają dwa kliknięcia. CCleaner ma również menedżera autostartu, który pozwala wyłączyć zbędne programy uruchamiające się wraz z Windowsem.

3. Everything
Menu Start systemu Windows 7 zawiera wyszukiwarkę, która przyspiesza uruchamianie programów i plików. Niestety, usługa ta działa dość wolno. Zamiast niej można korzystać z Everythinga – miniprogramu, który indeksuje zawartość twardych dysków i ułatwia wyszukiwanie danych. Wystarczy uruchomić aplikację i wpisać kilka liter z nazwy pliku. Usługa wyświetla wyniki w czasie rzeczywistym.

4. Revo Uninstaller Free
Domyślny dezinstalator Windowsa jest mało skuteczny. Usuwa programy z rejestru systemowego, ale pozostawia mnóstwo śmieci na twardym dysku. Programy w rodzaju CCleanera nie zawsze je znajdą. Dlatego warto korzystać z profesjonalnego dezinstalatora, takiego jak Revo. Darmowa wersja nie ma kilku przydatnych funkcji, ale i tak jest lepsza od domyślnej usługi windowsowej.

5. ImgBurn
Dotyczy laptopów wyposażonych w nagrywarki CD/DVD. Właściciele takich komputerów często dostają gratis oprogramowanie do zapisu płyt. Nie zawsze spełnia ono jednak ich wymagania, a czasami mocno obciąża komputer. Wtedy warto przetestować ImgBurna. To bodaj najprostszy program do zapisu płyt na rynku. Świetnie radzi sobie zarówno z obrazami płyt (ISO itp.), jak i zwykłymi plikami.

6. K-Lite Codec Pack
Doskonały zestaw narzędzi ułatwiających odtwarzanie filmów na komputerze. Radzi sobie z praktycznie każdym formatem. Zawiera kodeki, programy konfiguracyjne oraz prosty, nieobciążający systemu odtwarzacz multimedialny Media Player Classic Home Cinema. K-Lite Codec Pack to pozycja obowiązkowa dla każdego fana filmów w jakości HD.

7. Nitro PDF Reader lub Foxit Reader
Adobe Reader, najpopularniejszy program do przeglądania plików PDF, jest ociężały i niewygodny w obsłudze. Na szczęście konkurencja stworzyła lepsze aplikacje. Nitro PDF Reader to obecnie jedno z najbardziej rozbudowanych darmowych narzędzi do obsługi plików PDF. Minimalistom (i właścicielom starszych komputerów) spodoba się z kolei ultralekki Foxit Reader.

8. Dropbox
Jedna z najlepszych aplikacji, jakie wymyślono w ciągu ostatnich lat. Dropbox przyda się każdemu, kto korzysta z więcej niż jednego komputera. Program tworzy na twardym dysku specjalny folder, którego zawartość jest automatycznie zapisywana na zdalnym serwerze i rozsyłana do innych podłączonych do konta komputerów. Dzięki temu użytkownik ma stały dostęp do aktualnych wersji plików.

9. FileHippo
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważne jest korzystanie z aktualnych wersji programów. Sam proces aktualizacji jest jednak żmudny. Każdą aplikację trzeba uruchomić, sprawdzić nową wersję, zainstalować… FileHippo automatyzuje ten proces. Skanuje zawartość twardego dysku i prezentuje użytkownikowi listę programów, które trzeba zaktualizować.

10. Spybot Search & Destroy
Jeden z najlepszych darmowych programów usuwających spyware. Spybot nie zastępuje antywirusa czy zapory sieciowej, stanowi jednak świetne uzupełnienie. Nie jest zbyt szybki (pełne skanowanie systemu trwa u mnie 50 minut i mocno obciąża laptopa). Jego największą zaletą jest wysoka skuteczność. Raz na kilka dni warto więc poświęcić tę godzinę .

11. Foobar 2000
Nieobciążający systemu i elastyczny odtwarzacz plików muzycznych, który z powodzeniem zastępuje Windows Media Playera czy Winampa. Interfejs Foobara nie jest może najpiękniejszy na świecie. Aplikacja oferuje za to świetne narzędzie do katalogowania zasobów, odtwarza prawie każdy format muzyczny i obsługuje dodatkowe wtyczki (tak zwane komponenty).

12. VeriFace
Program, który weryfikuje tożsamość właściciela laptopa na podstawie obrazu z kamerki internetowej. Jest dostępny we wszystkich nowych notebookach z serii IdeaPad. Dzięki VeriFace zasoby użytkownika są chronione nawet wtedy, gdy laptop zostanie zagubiony lub skradziony, a hasło do konta w systemie operacyjnym złamane.

13. OneKey Recovery
Narzędzie do tworzenia kopii zapasowych systemu Windows oraz przywracania ustawień fabrycznych. Program jest dostępny z poziomu Menu Start. Można go również uruchomić za pomocą specjalnego przycisku, który znajduje się na obudowach większości laptopów Lenovo.

Dodaj komentarz