Bezpieczeństwo indywidualnych klientów, a hakerzy

Bezpieczeństwo indywidualnych klientów, a hakerzy

Każdy użytkownik Internetu powinien mieć świadomość, że z roku na rok wzrasta ilość fałszywych stron internetowych, które tworzone są przez hakerów. Ich celem jest uzyskanie dostępów do kont bankowych i wrażliwych danych osób, które nieopatrznie z nich skorzystają i pozostawią na nich jakiekolwiek informacje o sobie.

F5 zleciło IDG przeprowadzenie badań na temat ataków hakerskich i ich wpływów na różne firmy. Wyszło z nich, że pośród badanych przedsiębiorstw, aż 60% ucierpiało na skutek działalności cyberprzestępczej i odniosło na skutek tego straty finansowe. Najczęściej miało to miejsce w wyniku zastosowania metody phishingu, czyli poprzez stworzenie fałszywych stron bankowych, na których logują się nieświadomi zagrożenia klienci indywidualni. Ich dane trafiają wówczas do przestępców, którzy następnie używają ich do kradzieży finansowych.

Doniesienia wskazują zaś na to, że stale wzrasta liczba ataków hakerskich, które stają się także coraz bardziej skomplikowane i wyrafinowane. Trudniejsze staje się w związku z tym ich wykrycie oraz zapobieganie im. Oczywiście, nie napawa to optymizmem, a w szczególności posiadaczy kart kredytowych – w samej Polsce straty tego segmentu klientów wynoszą 11 milionów złotych. Siłą rzeczy dane te są niepokojące dla każdego indywidualnego klienta, który korzysta z bankowości elektronicznej. Tym samym pojawia się więc pytanie, jak się chronić przed takimi działaniami?

Jak uniknąć ataku hakerskiego?

Warto wiedzieć, że za swoje bezpieczeństwo odpowiadamy przede wszystkim my sami. Pierwszym krokiem do ochrony swoich danych, jest więc niedzielenie się nimi w Internecie bez potrzeby. Naszą czujność za każdym razem powinna wzbudzić konieczność ich podania na jakiejś stronie – wówczas warto sprawdzić, czy adres witryny, na której się znajdujemy, jest na pewno bezpieczny. W tym celu powstały różne strony internetowe, które pomogą szybko to zweryfikować.

Ponadto, z pomocą przychodzą programy antywirusowe. Pomogą nam one nie tylko dostrzec zagrażające nam strony internetowe, blokując do nich dostęp lub informując nas o niebezpieczeństwie, ale także wykryją ewentualne programy szpiegowskie i inne niepożądane działania zewnętrzne na naszym sprzęcie. Ważne jest jednak, aby pamiętać o ich aktualizowaniu – baza wirusów musi w nich być zawsze najnowsza, aby działały odpowiednio.

Logowanie w bezpiecznych miejscach

Zważywszy na to, że oszustwa bankowe są realnym, czyhającym na internautów zagrożeniem, warto także zwracać uwagę na to, z jakiego sprzętu się gdzieś logujemy. Dobrą praktyką jest unikanie wykorzystywania urządzeń ogólnodostępnych, co do których nie mamy pewności – nie wiemy, czy są na nich programy antywirusowe – do celów wymagających podania swoich danych wrażliwych. Nie logujmy się więc do banków czy nie zawierajmy umów na takich komputerach.

Starajmy się także unikać wykonywania podobnych czynności przez telefony, szczególnie, gdy są podłączone do ogólnodostępnych sieci WiFi, na przykład w centrum handlowym, na lotnisku czy dworcu. Warto także wiedzieć, że również smartfony można zabezpieczyć odpowiednim oprogramowaniem antywirusowym.

Bankowość internetowa

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów, banki oferują obecnie bardzo szeroki wybór swoich usług dostępnych nie tylko przez telefon, ale także Internet. Postęp technologiczny umożliwił uwierzytelnianie danych poszczególnych użytkowników właśnie w ten sposób, dzięki czemu nie jest już koniecznością kontaktowanie się z przedstawicielami bankowymi i odbywanie spotkań twarzą w twarz.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy bank, którego jesteśmy klientami, zadbał o to, aby proces logowania online był bezpieczny i zaszyfrowany. Oczywistym jest, że proces ten musi być intuicyjny i wygodny, a także w miarę możliwości szybki, jednak nie może się to dziać kosztem bezpieczeństwa. Każdy klient ma prawo wiedzieć, z jakich metod ochrony jego danych korzysta jego bank.

Niektóre programy antywirusowe zostały zaś specjalnie zaprojektowane tak, aby zabezpieczać finanse danego użytkownika. Logowanie do banku nie odbywa się poprzez przeglądarkę internetową, tylko przy użyciu właśnie tego programu, który dba o bezpieczeństwo wszelkich wrażliwych danych.

Dodaj komentarz