Naukowcy obserwują nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej.

Naukowcy obserwują nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej.

Naukowcy z University of Rochester i University of Las Vegas w Nevadzie dokonali przełomu w długo poszukiwanym nadprzewodniku do temperatury pokojowej, który nazywają „świętym Graalem” wydajności energetycznej.

Zespół finansowany przez US National Science Foundation, kierowany przez fizyka z University of Rochester Ranga Diasa i fizyka Ashkana Salamata z UNLV, ustalił nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej w komórce z diamentowym kowadłem, małym, ręcznym i powszechnie używanym urządzeniu badawczym, które umożliwia kompresję maleńkich Materiały na ekstremalne ciśnienia występujące w centrum Ziemi.

Chociaż zjawisko to, opisane w czasopiśmie Nature, jest na wczesnym etapie zrozumienia, odkrycie ma wpływ na sposób magazynowania i przekazywania energii. Może pewnego dnia zmienić sposób zasilania urządzeń technologicznych, od laptopów po urządzenia do rezonansu magnetycznego oraz transportu ludzi i towarów.

„To zmiana gry” – powiedział Salamat. „Odkrycie jest nowe, a technologia jest w powijakach i stanowi wizję jutra, ale możliwości są nieograniczone. Może to zrewolucjonizować sieć energetyczną i zmienić każde urządzenie napędzane elektronicznie ”.

Nadprzewodnictwo to niezwykłe zjawisko kwantowe: jego charakterystyczne właściwości obejmują wyrzucanie pól magnetycznych i zerowy opór przepływu prądu elektrycznego, co oznacza, że ​​prąd energetyczny przepływający przez obwód jest doskonale przewodzony, bez utraty mocy.

Od jego odkrycia w 1911 r. Naukowcy obserwowali nadprzewodnictwo tylko w bardzo niskich temperaturach, w granicach kilku stopni zera absolutnego (minus 273 stopnie Celsjusza) – co uniemożliwiłoby ich powszechne i praktyczne zastosowanie. Jednak w 1968 roku naukowcy przewidzieli, że metaliczny wodór dostępny pod bardzo wysokim ciśnieniem może być kluczem do odkrycia nadprzewodnictwa w temperaturze pokojowej lub powyżej.

‘Ze względu na ograniczenia związane z niską temperaturą, materiały o tak niezwykłych właściwościach nie zmieniły świata w sposób, jaki wielu mogłoby sobie wyobrazić’ – powiedział Dias. „Jednak nasze odkrycie przełamie te bariery i otworzy drzwi do wielu potencjalnych zastosowań”.

NSF finansuje ten obszar badań od dziesięcioleci. „Kolejne kroki będą obejmowały poszukiwanie struktur elektronicznych i krystalicznych umożliwiających to zjawisko oraz próby obniżenia lub nawet całkowitego wyeliminowania potrzeby nacisku” – powiedział Tomasz Durakiewicz, dyrektor programowy w Oddziale Badań Materiałowych NSF. „Przed nami ekscytujące odkrycia”.

Dodaj komentarz