oleju samochodowe metoda tradycyjna czy z wysysarką

oleju samochodowe metoda tradycyjna czy z wysysarką

Wymiana oleju samochodowego to jedna z najczęstszych czynności jakie wykonujemy w warsztatach samochodowych czy też na stacjach diagnostycznych. Większość mechaników zaleca aby zużyty olej był wymieniany na nowy przynajmniej raz w roku stąd też warsztaty samochodowe sa przez nas odwiedzane stosunkowo często. Jeżeli dużo jeździmy i nasze auto jest dość intensywnie eksploatowane olej powinien być wymieniany nawet dwa razy częściej.

Metoda tradycyjna

Warsztaty samochodowe korzystają z dwóch metod wymiany oleju. Pierwsza z nich to metoda która odchodzi już powoli w niepamięć. Jest to metoda tradycyjna która polega na swobodnym zlaniu oleju po odkręceniu korka spustowego. Niestety największą wadą stosowania tej metody jest czasochłonność. Musimy mieć też kanał bądź podnośnik aby umieścić na nim auto a następnie cierpliwie czekać aż cały zużyty olej ścieknie. Inną wadą jest również kwestia czystości , korzystając z tej metody musimy liczyć się z tym, że olej może zostawić po sobie liczne plamy i zabrudzenia. Stosując tą metodę musimy mieć również na uwadze, że do zlania oleju potrzebna jest jego wysoka temperatura dlatego, często dochodzi do poparzeń.

Wymiana oleju przy pomocy wysysarki

Obecnie jest to metoda z której najczęściej korzystają warsztaty samochodowe, polega ona na opróżnieniu miski olejowej ze zużytego oleju za pomocą wysysarki oleju silnikowego. Mechanik dokonuje tego za pomocą sondy którą wkłada do otworu wlewu po wcześniejszym odkręceniu korka. Podczas tej czynności zużyty olej spływa do misy zlewowej która jest w stanie zmieścić olei z kilkunastu samochodów osobowych. Należy przy tym uważać aby sonda dotknęła dna miski olejowej w przeciwnym razie olej  zostanie wymieniony tylko częściowo. Po całkowitym opróżnieniu miski olejowej, mechanik uzupełnia olej specjalnym pistoletem. Metoda ta jest bardzo bezpieczna, wymiana oleju jest bardzo szczelna i nie może tutaj dość do żadnego wycieku oleju czy też poparzenia mechanika.

Ponadto jest to również metoda przyjazna środowisku gdyż nie ma szans na to aby olej pozostał na podłodze warsztatu czy też w najgorszym przypadku trafił do wód gruntowych.

Metoda ta jest przede wszystkim szybka i nie wymaga zajmowania kanału czy też podnośnika samochodowego.

Wiele warsztatów samochodowych korzysta w dalszym ciągu z obu tych metod jednak najnowsze technologie i coraz to bardziej ulepszane wysysarki do oleju powodują, że zdobywają one coraz większą popularność i coraz więcej zwolenników, a metoda tradycyjna odchodzi  powoli w niepamięć.

Dodaj komentarz