Z czego słynie Augustów?

Z czego słynie Augustów?

Augustów to 30-tysięczne miasto położone w północno-wschodniej Polsce. Administracyjnie należy do powiatu podlaskiego i stanowi siedzibę powiatu augustowskiego. Poszukując najbardziej aktualnych wiadomości Augustów warto udać się na stronę kurieraugustow.pl. Z czego znane jest miasto Augustów i co szczególnie warte jest w nim zobaczenia?

​Rynek w Augustowie

Centralnym punktem Augustowa jest jego rynek. Został on zaprojektowany już w roku 1550. W środku rynku znajduje się park nazywany niegdyś Ogrodem Saskim, założony w roku 1847. Dookoła rynku miejsce pełne jest różnorakich restauracji i sklepików. Warto też wspomnieć o tym, że znajduje się tutaj kolumna króla Zygmunta II Augusta, jest to założyciel tego miasta. Powstała ona w 2007 roku na 450-lecie uzyskania praw miejskich Augustowa. Przemieszczając się po rynku można też dostrzec znajdującą się tutaj niewielką fontannę. Co pewien czas na znajdującym się obok placu odbywają się imprezy plenerowe. Bez wątpienia rynek w Augustowie to miejsce w którym można po prostu odpocząć i miło spędzić czas.

​Augustowska jagodzianka

Będąc w Augustowie warto spróbować specyficznego produktu tego miasta. Augustowska jagodzianka ma swoją historię związaną z Polikarpem Augustyniakiem, który w roku 1973 założył swoją pierwszą cukiernię i zaczął produkować ten charakterystyczny przysmak, który przyciąga do miasta spore grono turystów. Dziś jagodzianka jest podlaskim produktem lokalnym, wpisanym na listę produktów tradycyjnych w 2016 roku. Na stronie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi można znaleźć całą charakterystykę tego produktu, ale warto zacytować to czym właściwie jest ta specyficzna jagodzianka. Według danych Ministerstwa są to „bułeczki z ciasta drożdżowego z nadzieniem z jagód, wierzch przyozdobiony kruszonką.”

​Necko w Augustowie

Necko to jezioro o powierzchni około 400 hektarów, które bardzo często wybierane jest przez mieszkańców i turystów do spędzania tam czasu. W obrębie jeziora znajdują się liczne obiekty turystyczne i hotele. Jest również plaża miejska oraz muszla koncertowa. Nieopodal znajdują się również odnowione augustowskie bulwary, które idealnie sprawdzą się do pieszych wędrówek.

​Kanał Augustowski

Ten charakterystyczny kanał wodny jest zabytkiem hydrotechnicznym Augustowa. Powstał w XIX wieku, w 1968 został wpisany do rejestru zabytków, a w 2007 ówczesny prezydent Polski wpisał go na listę Pomników Historii. Kanał Augustowski stanowi ciekawą atrakcję w mieście i oprócz swojego turystycznego charakteru dostępny również do obsługi statków żeglugi śródlądowej.

Dodaj komentarz