Zakup sprzętu komputerowego stanowi zwykle spory wydatek. Nie ma tutaj znaczenia, czy kupujemy komputer lub laptop na użytek własny, czy też do firmy. Dlatego też wiele osób rozważa zakup używanego, zwykle poleasingowego sprzętu. Czy warto się na niego zdecydować, czy lepszym wyborem będzie jednak nowy komputer?
Dobra cena i jakość
Na początku warto zwrócić uwagę przede wszystkim na cenę sprzętu poleasinowego. Jest on zdecydowanie tańszy od tego, który możemy znaleźć na sklepowych półkach. Często ceny są aż o połowę niższe. Z punktu widzenia finansów rzeczywiście zakup sprzętu używanego będzie o wiele bardziej opłacalny. Ponadto bardzo często komputery poleasingowe są w bardzo dobrym stanie. Na leasing najczęściej decydują się firmy, a dla nich bardzo ważne są kwestie techniczne, ale również estetyczne sprzętu. Nie tylko doskonale on wygląda, ale również spełnia wszelkie wymagania techniczne do tego, aby nadal służyć pracownikom firm lub osobom prywatnym. Niestety, w sklepach zajmujących się handlem używanymi komputerami można również trafić na modele, które są w jakiś sposób uszkodzone. Tego typu komputery nie będą już dobrą inwestycją – prawdopodobnie posłużą nam przez krótki okres czasu, przez co niedługo będziemy musieli zakupić nowy sprzęt.
Najnowsze technologie
Zanim kupimy komputer poleasingowy, warto zastanowić się nad tym, jakie parametry powinny go charakteryzować. Nie jest tajemnicą, że doskonałej jakości, na ogół drogi sprzęt, firmy decydują się (po okresie trwania leasingu) wykupić. Tymczasem do sklepów ze sprzętem używanym trafiają komputery wcale nie najnowszej generacji. Owszem, możemy trafić na prawdziwe perełki, jednak najczęściej znajdziemy tam sprzęt średniej jakości. Czasami nie stanowi to dla nabywcy większego problemu – jeśli komputer ma jedynie obsługiwać najprostsze programy do prowadzenia firmy bądź służyć “przeglądaniu internetu”, to nie musi on mieć żadnych specjalnych parametrów.
Nowy czy używany?
Obecnie komputery poleasingowe cieszą się ogromną popularnością. Powodem są przede wszystkim wysokie ceny nowego sprzętu, na zakup którego nie każdy jest w stanie sobie pozwolić. Niemniej jednak zakup sprzętu komputerowego należy dostosować przede wszystkim do własnych możliwości finansowych oraz wymagań technicznych stawianych komputerom. W rzeczywistości warto przed zakupem skonsultować się z informatykiem, który oceni jakość konkretnego sprzętu i podpowie, czy jego zakup w wersji używanej jest korzystny. Pozwoli to podjąć odpowiednią decyzję nabywcy.