Technologia BIM – co to jest? Czy warto z tego skorzystać?

Technologia BIM – co to jest? Czy warto z tego skorzystać?

Działasz w branży budowlanej lub architektonicznej? Jeśli tak, to prawdopodobnie o uszy obił Ci się już kiedyś termin technologii BIM. Warto wiedzieć, do czego się on odnosi, ponieważ dzięki takiej technologii oferowanej przez https://bimally.pl/ możemy całkowicie zrewolucjonizować proces realizacji określonego przedsięwzięcia. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czym jest BIM.

Technologia BIM – co to jest? Czy warto z tego skorzystać?

W trakcie realizowania określonej inwestycji budowlanej swoje siły łączy wiele różnych podmiotów. Stworzeniem projektu zajmuje się zespół architektów, materiały dostarcza producent, natomiast proces budowy pozostaje w rękach firmy budowlanej. Inwestor natomiast skupia się na monitorowaniu całego procesu oraz ustalaniu szczegółów przedsięwzięcia z każdym z wykonawców. Każdy z wymienionych podmiotów zaangażowanych w realizację danej inwestycji powinien posiadać aktualne informacje na jej temat. Może to stanowić duże utrudnienie i powodować niepożądane opóźnienia. Szybki obieg informacji pozwala na dynamiczne działanie oraz uniknięcie wszelkich błędów. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi technologia BIM. Na czym dokładnie ona polega? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Na czym polega technologia BIM?

BIM to przede wszystkim duże ułatwienie dla wszystkich osób uczestniczących w procesie realizacji określonej inwestycji. Sam skrót BIM pochodzi od angielskich słów, które w polskim tłumaczeniu oznaczają modelowanie informacji o budynku. Odnosi się to więc do tworzenia projektu danego przedsięwzięcia. Za pomocą technologii architekci są w stanie stworzyć model 3D inwestycji. Dzięki temu już na wczesnym etapie realizacji inwestycji jesteśmy w stanie dokładnie wyobrazić sobie, jak będzie ona wyglądała. Oprócz tego model zawiera wszystkie istotne w procesie budowy informacje, do których dostęp mają wszyscy uczestnicy. 

Zalety korzystania z technologii BIM

Dlaczego warto korzystać z BIM? Przede wszystkim po to, aby proces realizacji przedsięwzięcia budowlanego był o wiele bardziej dynamiczny. Wszelkie wprowadzone w projekcie zmiany są od razu dostępne, zarówno dla osoby zarządzającej inwestycją, jak i dostawców materiałów czy firmy wykonawczej. BIM to znacznie szybszy sposób dzielenia się informacjami na temat projektu oraz postępu prac. Oprócz tego projekt zawiera wszelkie istotne podczas budowy informacje. Znajdziemy w nim m.in. dane dotyczące relacji przestrzennych elementów budowlanych, a także właściwości poszczególnych materiałów budowlanych. Wszystkie informacje są dostępne w dowolnym momencie wraz z wprowadzonymi aktualizacjami. 

Dodaj komentarz