W celu dokonania transakcji bezgotówkowych w nowoczesnych sklepach spożywczych, na przydrożnych stacjach benzynowych lub w każdym innym miejscu, w którym każdego dnia robimy zakupy, korzystamy ze specjalnych terminali płatniczych, identyfikujących naszą kartę elektroniczną i potwierdzając kwotę, jaką mamy zapłacić za zakupy.
Powszechne dziś terminale płatnicze inaczej nazywane są terminalami POS, od angielskiego terminu “point of sale”, oznaczającego ni mniej ni więcej “punkt handlowy”, czyli miejsce, gdzie dokonujemy zakupów przy użyciu karty płatniczej lub kredytowej.
Terminal jest malutkim urządzeniem, zainstalowanym i zamontowanym do kasy fiskalnej. Dzięki specjalnemu centrum autoryzacyjnemu, terminal bezpośrednio łączy się z bankiem, którego elektroniczną kartę posiadamy. Celem identyfikacji i finalizacji transakcji finansowej, przeciągamy bowiem kartą przez specjalny czytnik, lub, w nowszych modelach, przykładamy jedynie pasek magnetyczny do wyznaczonego miejsca. Urządzenie szybko i sprawnie sczytuje nasz numer karty i prosi o zweryfikowanie. W tym celu na klawiaturze terminalu wybieramy cztery cyfry naszego osobistego numeru PIN, będącego hasłem dostępu do naszego konta. Po pomyślnie przeprowadzonej weryfikacji, urządzenie prosi o potwierdzenie kwoty, jaką mamy zapłacić oraz drukuje specjalny paragonik, podobny do tych, które podają nam kasy fiskalne. Terminal drukuje dwa egzemplarze – na jednym podpisujemy się i oddajemy kasjerce, drugi zostaje dokumentem i potwierdzeniem sprzedaży dla nas samych.
Nie ulega wątpliwości, iż terminale płatnicze znacznie przyspieszają i ułatwiają codzienne zakupy. Dzięki używaniu kart elektronicznych nie musimy nosić ze sobą sporej gotówki, przez co nie narażamy się na niebezpieczeństwa i spore nieprzyjemności związane z kradzieżą lub oszustwami.
Dlatego też coraz więcej sklepów i punktów sprzedaży decyduje się na zakup terminali płatniczych, celem usprawnienia zakup ów swoim klientom. Okazuje się bowiem, iż ceny terminali POS wcale nie są wygórowane. Za jedno takie urządzenie zapłacić trzeba około 1000 złotych, co nie stanowi wygórowanych kosztów w przypadku przedsiębiorców czy dużych sklepów.