Zakup laptopa – nowy czy używany. Czy warto kupić komputer poleasingowy?

Zakup laptopa – nowy czy używany. Czy warto kupić komputer poleasingowy?

Czy używany laptop może być dobry?

Jeszcze kilkanaście lat temu jedyną realną możliwością nabycia używanego sprzętu komputerowego był zakup od osoby prywatnej. Nie było wtedy mowy o jakiejkolwiek gwarancji. Dziś używanego laptopa można kupić od jednej z wielu firm, które specjalizują się w dystrybucji sprzętu poleasingowego. W takim wypadku bardzo często dostajemy komputer, który został gruntownie wyczyszczony, odnowiony i przetestowany, na co sprzedawca daje swoją gwarancję i proponuje ewentualny serwis w przypadku wad produktu. Oczywiście jeśli posiadamy niezbędną wiedzę – możemy dokonać zakupu od osoby prywatnej, opierając się w kwestii jakości sprzętu na własnym doświadczeniu.

Różnica w cenie

Kupując nowego laptopa ze sprawdzonego źródła mamy pewność, że jest on nieużywany i wyposażony w podzespoły, które producent zadeklarował oraz jest objęty gwarancją. Jednak zakup sprzętu spełniającego nasze oczekiwania może być wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego warto rozpatrzyć zakup notebooka używanego, z pewnego źródła. W takim wypadku za kwotę od kilkuset do około dwóch tysięcy złotych możemy otrzymać laptopa spełniającego wszystkie nasze wymagania. Zdarza się, że ma on bardzo sprawną baterię, która pozwoli na zaskakująco długa pracę bez zasilania zewnętrznego, gdyż dystrybutorzy takich komputerów testują ten parametr i dbają o to, by był na przyzwoitym poziomie.

Marka a jakość

Zdarza się, że nowe laptopy marek dopiero wchodzących na rynek posiadają dobre podzespoły, jednak ich wzajemne dobranie pozostawia wiele do życzenia. Może zatem zaistnieć sytuacja, gdy procesor będzie ograniczał możliwości naszego komputera przenośnego posiadającego bardzo dobrą kartę graficzną i szybki dysk. Warto zwrócić uwagę na fakt, że najpopularniejsze marki o ugruntowanej pozycji rynkowej dbają o to, by wśród podzespołów notebooka nie było tzw. wąskiego gardła, a co za tym idzie – by sprzęt nie był sztucznie ograniczony w swoich możliwościach. Laptopy poleasingowe to na ogół produkty marek, które korzystając ze swojego doświadczenia rynkowego radzą sobie z tą kwestią.

Klasa sprzętu

Warto zapoznać się z oznaczeniami klasy – odnoszącymi się do poziomu zużycia. Dotyczą one przeważnie wyglądu zewnętrznego (np. otarcia, ryski na obudowie), jak i ewentualnego zużycia matrycy (np. wypalone piksele). Praktycznie każdy dystrybutor laptopów poleasingowych stosuje dokładnie definiuje co znaczy każde oznaczenie. Dla przykładu można przyjąć, że klasa A lub A+ oznacza komputery praktycznie nieodróżnialne dla niewprawnego oka od nowych, klasa B takie, które posiadają widoczne wady, ale są w pełni sprawne technicznie, klasa C – laptopy, które posiadają wyraźne pęknięcia czy kilka niedziałających już na ekranie pikseli.

Pamiętajmy, że jeśli nie mamy możliwości obejrzenia komputera przed zakupem, to jeśli nabędziemy go przez Internet – mamy możliwość zwrócenia go nawet bez podania przyczyny.

Pamiętając o tym, że nawet najdroższy nowy sprzęt za najdalej kilka lat może już nosić wyraźne ślady zużycia, a także o tym, iż dobrej klasy laptop używany jest dużo tańszy, a może spełnić wszystkie nasze wymagania – warto rozważyć zakup takiego właśnie komputera. Najprawdopodobniej będziemy korzystać z jego funkcjonalności jeszcze przez długie lata.

Dodaj komentarz