ZALETY GIER KOMPUTEROWYCH

ZALETY GIER KOMPUTEROWYCH

Rynek gier komputerowych rozwija się w niesamowitym tempie. Dzięki postępowi technologicznemu ta forma rozrywki gromadzi coraz większe rzecze odbiorców. Graczem może zostać właściwie każdy. Nie potrzeba do tego drogiego i skomplikowanego komputera, wystarczy dużo tańsza konsola czy chociażby smartfon, który każdy z nas nosi w swojej kieszeni. Wirtualny świat jest więc dostępny praktycznie dla każdego. Czy jednak warto z niego korzystać? Jakie zalety płyną z gier komputerowych?

OSOBISTY TRENING UMYSŁU

Gry komputerowe bywają mniej lub bardziej skomplikowane. Niektóre z nich, a zwłaszcza te dostępne na smartfony, to typowe “zjadacze czasu”. Idealnie sprawdzają się w podróży komunikacją miejską czy w kolejce do lekarza. Dzięki swojej prostocie umilają nasz czas i ułatwiają oczekiwanie. Czy poświęcanie czasu takiej rozrywce ma jakąś wartość? Oczywiście, że tak. Gry tego typu zwykle opierają się na mechanizmach łamigłówkowych. Najczęściej składają się z wielu poziomów, do których przejścia realizować trzeba bardzo konkretne cele. To doskonały trening dla naszego mózgu. Gry łamigłówkowe czy zręcznościowe dostępne na telefonach komórkowych rozwijają nasz refleks i umiejętność logicznego myślenia. Dzięki temu, nasz mózg, poddawany regularnym treningom, będzie cechował się większą sprawnością i umiejętnością postrzegania.

DECYZJE W MGNIENIU OKA

Niewątpliwą zaletą gier komputerowych jest konieczność szybkiego podejmowania decyzji. Wyrobienie takich umiejętności jest kluczowe, aby czerpać satysfakcje z grania. W świecie wirtualnym akcja potrafi toczyć się naprawdę szybko, co motywuje do sprawnej analizy wydarzeń i podejmowania odpowiednich kroków. Jednak nie sam fakt decydowania jest najważniejszy, a możliwość natychmiastowej i bezpośredniej konfrontacji ze skutkami własnych działań. Ta z kolei uczy nas brania odpowiedzialności za własne czyny, co może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze życie. Aby osiągnąć sukces, trzeba umieć dostosować się do obowiązujących zasad, które nie zawsze są przyjemne i komfortowe.

WARTOŚĆ TERAPEUTYCZNA

Świat gier komputerowych wiele wybacza. Dzięki niemu możemy poczuć się anonimowi, zacząć rozgrywkę z czystym kontem, wcielając się w rozmaitych bohaterów. Przejmujemy niejako ich cechy, odkładając na bok osobiste wady i zalety. W jednym momencie możemy odważnie stawiać czoła losowi jako łowca przygód, żeby za chwilę stać się cichym i niezauważalnym agentem, załatwiając sprawy bez pozostawiania za sobą śladu. Ta możliwość, którą dają nam gry komputerowe, może pozytywnie wpływać na nasze emocje. Dawkowana z rozsądkiem może mieć istotne działanie terapeutyczne – pomóc uporać się z problemami, a także zbudować naszą wartość i pewność siebie.

Dodaj komentarz