Zune HD. Odtwarzacz multimedialny firmy Microsoft.

Zune HD. Odtwarzacz multimedialny firmy Microsoft.

Zune HD, to rodzaj przenośnego odtwarzacza multimedialnego, który został stworzony przez Microsoft w 2009 roku. Powstał on w odpowiedzi na pojawienie się na rynku urządzeń mobilnych iPod touch, wyprodukowanych przez firmę Apple Inc. z interfejsem użytkownika sterowanym za pomocą ekranu dotykowego.

Pracami nad stworzeniem Zune HD, zajął się dział badawczo-rozwojowy Microsoft, pod dowództwem Robbiego Bacha, który podjął się przekształcenia starszej wersji Zune, opartej na Windows CE tak by mogła współgrać z wielodotykowym PMP smartfona.

PRESJA KONKURENCJI ORAZ PRACE NAD STWORZENIEM ZUNE HD.

Zune HD, należy do rodziny produktów Zune. Jest wyposażony w nawigacyjny interfejs dotykowy, konieczne do wykonania synchronizacji wi-fi, dostęp do wyszukiwarki i łącze bezpośrednie z Zune Marketplace. Do tego, wkomponowano w Zune HD układ Nvidia Tegra APX 2600 oraz ekran dotykowy OLED. Za jego projekt wizualny, odpowiada Astro Studios, które wymyśliło aluminiową obudowę odtwarzacza. We wrześniu 2009 roku, urządzenie można było nabyć w sklepach w kolorze czarnym i platynowym oraz pojemności 16 lub 32 GB. Tak prezentowały się jego dwie pierwotne wersje, które można było również nabyć w sklepie internetowym Zune Originals, w kolorze obudowy zielonym i niebieskim. Użyte w modelach barwy, miały ułatwić klientom rozróżnienie pojemności odtwarzacza.

Po aktualizacji oprogramowania sprzętowego w 2009 roku, do przenośnego odtwarzacza Zune HD, dodano możliwość skorzystania z kilku nowych, ciekawych dla fanów muzyki aplikacji takich jak Ferrari Edition, Pool Service, Checkers czy Project Gotham Racing. Aktualizacja ta była również ważna ze względu na konieczność wprowadzenia kilku ważnych poprawek dotyczących samego funkcjonowania sprzętowego Zune HD 4.3. jak i nieprawidłowego działania niektórych jego dodatków.

SZYBKI SUKCES I KLĘSKA URZĄDZENIA MOBILNEGO.

W kwietniu 2010 roku, użytkownicy mogli już się cieszyć możliwością korzystania z Facebooka w Zune HD, ponieważ w trakcie targów CES, ogłoszono wydanie nowej wersji oprogramowania odtwarzacza, wzbogaconej o ten serwis społecznościowy na Zune Marketplace. Kolejną nowością, która pojawił się w tym samym roku, była funkcja Smart DJ, w którą został wyposażony odtwarzacz przenośny Zune HD, dostępna jak do tej pory jedynie dla oprogramowania komputerowego. Znacznie przyspieszyło to tempo technologicznych zmian związanych z aktualizacją 4.5 urządzenia i sprawiło, że Zune HD mógł zacząć opcjonalnie korzystać ze stacji dokującej i obsługiwać kodeki Xvid.

Następne ulepszenie polegało na rozszerzeniu pojemności odtwarzacza multimedialnego do 64 GB. Zwolennicy modeli 16 GB i 32 Gb, mogli się przy okazji ucieszyć ze spadku cen ich ulubionego sprzętu, o kwotę około 20 USD.

Z niejasnych do dziś dnia powodów, firma Microsoft w 2011 roku, całkowicie zaprzestała produkcji oraz sprzedaży odtwarzacza multimedialnego Zune HD, wprowadzając jego odpowiednik w postaci aplikacji do Windows Phone.

Dodaj komentarz