Czym jest Heroku i do czego służy?

Czym jest Heroku i do czego służy?

Twórcy aplikacji webowych zdecydowania powinni prędzej czy później zapoznać się z Heroku. Jest to bowiem platforma, która może znacznie ułatwić i przyspieszyć ich pracę na każdym etapie rozwoju aplikacji.

Jednak jest to temat, który może zainteresować nie tylko informatyków – nawet osoby, które z technologią mają niewiele wspólnego, mogą być ciekawe, do czego ta platforma służy i jak działa. Dlatego też zdecydowaliśmy się pokrótce wyjaśnić jej cel i zastosowanie, a także omówić jej główne zalety, które sprawiły, że cieszy się sporą popularnością. Zapraszamy!

Czym jest Heroku?

Będąca tematem tego artykułu platforma Heroku jest platformą chmurową, służącą do budowania, rozwijania i skalowania aplikacji webowych. Jako ciekawostkę można dodać, że nazwa tej platformy powstała z połączenia dwóch słów: heroic (heroiczny) i haiku.

Warto wiedzieć, że jest to jedna z pierwszych platform tego typu (jej historia sięga aż 2007 roku, a momentem przełomowym był rok 2010, kiedy to firma została wykupiona przez Salesforce), a mówiąc konkretniej, jedna z pierwszych platform działających w modelu PaaS (Platform as a Service, czyli platforma jako usługa).

Jest to model, w ramach którego odbiorca ma możliwość stworzenia i udostępniania użytkownikom swoich aplikacji w chmurze, ale nie musi tracić zasobów (czasu, energii, pieniędzy) na samodzielne zarządzanie całą infrastrukturą rzeczonej chmury, a więc między innymi serwerami czy systemami operacyjnym. W obecnych czasach, kiedy czasu jest mało, oczekiwania użytkowników wysokie, a pracy do wykonania bardzo dużo, tego typu usługi są bardzo cenne i cieszą się dużą popularnością.

Dlaczego warto korzystać z tej platformy?

Kiedy platforma ta dopiero rozpoczynała swoją działalność, jej możliwości były stosunkowo ograniczone. Początkowo wspierała tylko jeden język programowania, a mianowicie Ruby (co ciekawe, w pewnym momencie do zespołu Heroku dołączył nawet autor tego języka, czyli Yukihiro Matsumoto), ale wraz z upływem lat wiele się w tym zakresie zmieniło.

Obecnie platforma wspiera cały szereg najchętniej wykorzystywanych przez twórców aplikacji webowych języków. Można wśród nich wymienić między innymi takie języki, jak Java, JavaScript (Node.js), Scala, Clojure, Python oraz PHP. Możliwości są więc naprawdę duże, stąd też spore zainteresowanie ze strony programistów. Aplikacje webowe stworzone za pomocą tej platformy można wdrażać między innymi za pomocą Git Huba, ale nie tylko. W dużym skrócie, jest to platforma, którą z pewnością warto znać, warto też rozważyć korzystanie z niej.

Dodaj komentarz