Jak uczyć się C++?

Jak uczyć się C++?

Jedni uważają C++ za przyjemny i łatwy w nauce język programowania, inni zaś twierdzą, że ma on wysoki poziom trudności – prawda leży jednak gdzieś po środku. Z reguły rekomenduje się, aby nie wybierać C++ jako swój pierwszy język programowania (poleca się bardziej Pythona czy JavaScript), ale przy wystarczającej ilości zaangażowania i determinacji nawet największy nowicjusz w dziedzinie programowania powinien być w stanie ten język opanować. W takim razie jak uczyć się C++?

Nie ograniczaj się do jednego źródła

Najgorsze co można zrobić, to jedynie czytać książki o programowaniu, a przy tym wcale nie programować. Mówi się w końcu, że praktyka czyni mistrza (co z drugiej stronie oznacza, że można ignorować teorię). Dlatego też trzeba wiedzę czerpać z bardzo zróżnicowanych źródeł.

Odchodzi się powoli od polecania wydań papierowych książek o programowaniu, ponieważ bardzo szybko mogą się one stać nieaktualne. Jeśli jednak bardzo nam zależy właśnie na uczeniu się również w ten sposób, to powinniśmy decydować się jedynie na stosunkowo nowe pozycje, które zebrały pozytywne recenzje (w tym od ekspertów).

Dobrym źródłem będą także rzetelne blogi i strony, gdzie pewne zagadnienia będą wytłumaczone w przystępny sposób. Przykładem może być chociażby ten artykuł o zmiennych w C++ http://techpolska.pl/cpp-typy-zmiennych/. Ponadto niezwykle użyteczne mogą okazać się internetowe kursy (chociaż nie każdy jest fanem takiego rozwiązania).

Warto także szukać możliwości praktycznego sprawdzenia i trenowania swoich umiejętności, tworząc proste projekty i dzieląc się nimi z innymi.

Przygotuj się na intensywną naukę

Wiedzą powszechną jest fakt, że programiści dobrze zarabiają (chociaż w praktyce też nie wszyscy). Dlatego też bardzo dużo osób, zwłaszcza młodych, nabiera w pewnym momencie chęci spróbowania swoich sił w tym właśnie zawodzie. Nie ma w tym oczywiście nic złego, problem zaczyna się jednak w momencie, kiedy ten zapał zaczyna opadać.

Nauka C++ (czy jakiegokolwiek innego języka programowania) nie będzie łatwa, szybka ani przyjemna. Trzeba na nią poświęcać regularnie bardzo dużo czasu, a zadowalające efekty będą widocznie nie po tygodniu czy miesiącu, a często nawet dopiero po latach intensywnej nauki. Jeśli nie jesteśmy na to przygotowani, to nie warto się w ogóle za to zabierać.

Wielu osobom sprawia problem już zrozumienie typów zmiennych C++ http://techpolska.pl/cpp-typy-zmiennych/, a to przecież absolutna podstawa. Później będzie tylko trudniej i trudniej, dlatego też należy się poważnie zastanowić, czy rzeczywiście ma się wystarczająco czasu i motywacji, aby podjąć się nauki programowania.

Dodaj komentarz