Nikomu nie uśmiecha się co kilka lat wymieniać dysku twardego, a niestety w wielu przypadkach może się to okazać koniecznością. Zepsuty dysk twardy można jeszcze w niektórych przypadkach naprawić http://techpolska.pl/na-ratunek-dyskom-twardym/, ale potrafi to być uciążliwe i kosztowne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zadbanie, aby dysk służył tak długo, jak to tylko możliwe. Nie jest to wcale takie trudne, ale wymaga nieco ostrożności i uwagi. W takim razie jak wydłużyć żywotność dysku twardego?
Upewnij się, że jest prawidłowo zamontowany
Nieprawidłowy montaż dysku twardego może szybko skończyć się jego uszkodzeniem. Wobec tego warto zadbać o to, aby na pewno wszystko w tej kwestii było wykonane prawidłowo.
Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że dysk powinien być zamontowany w pozycji poziomej i pionowej, z zachowaniem odpowiedniej odległości między dyskami, jeśli jest ich kilka. Dzięki temu unikniemy ryzyka jego przegrania.
Ponadto warto zwrócić uwagę, czy dysk został do obudowy przykręcony stabilnie i czy przypadkiem nie brakuje którejś ze śrubek.
Transportuj go ostrożnie
Transport dysku HDD jest zawsze sporym ryzykiem. Niewykluczone, że dojdzie do jakiegoś wstrząsu, a wtedy głowica może uderzyć w jego płytę. Takiego problemu nie ma na szczęście w dyskach SSD.
W takim razie co robić, żeby w transporcie nie zepsuć sobie dysku HDD? W przypadku komputerów osobistych mądrą decyzja może być wymontowanie dysku na czas transportu i przewiezienie go osobno. Jednak jeśli zachowamy należytą ostrożność i dobrze zabezpieczymy urządzenie, aby na przykład nie przewracało się podczas transportu, to może się obejść i bez wymontowywania dysku.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku laptopów, a więc urządzeń mobilnych, które przenosimy znacznie częściej. Przede wszystkim warto wiedzieć, że jeżeli mamy dysk HDD na pokładzie, to lepiej nie ryzykować i nie przenosić laptopa włączonego, nawet na małe odległości. Jeśli już musimy to zrobić, to jedynie poziomo i bez gwałtownych ruchów. Na dłuższe podróże laptopa najlepiej wyłączyć i odpowiednio zabezpieczyć, aby nie doznał żadnego wstrząsu.
Na uszkodzenia mechaniczne niewiele można niestety poradzić. Znacznie łatwiej (i taniej, bo samodzielnie) można rozwiązać problemy natury logicznej http://techpolska.pl/na-ratunek-dyskom-twardym/.
Nie pozwól mu się przegrzewać
Temperaturę dysków można łatwo i wygodnie kontrolować za pomocą jednego z wielu powszechnie dostępnych programów. Jeżeli przekracza bezpieczne normy (około 40 stopni Celsjusza w przypadku dysków HDD i 30 stopni w przypadku dysków SSD), wymagane może być chociażby zamontowanie dodatkowego chłodzenia.