Od czego powinno się zacząć naukę C++?

Od czego powinno się zacząć naukę C++?

C++ nie jest może najpopularniejszym językiem programowania świata, ale mimo to programista znający dobrze ten język nie powinien mieć problemów ze znalezieniem świetnie płatnej posady. Dlatego wciąż wiele osób interesuje się tym, jak najlepiej podejść do nauki C++, zwłaszcza, jeśli nie ma się wcześniejszego doświadczenia z programowaniem. W takim razie od czego powinno się zacząć naukę C++?

Naucz się myśleć jak programista

Myślenie komputacyjne (computational thinking) to coś, bez czego nie można nawet marzyć o karierze programisty. Wobec tego powinno być ono naszym priorytetem, zanim pochłoną nas zmienne C++ https://techpolska.pl/cpp-typy-zmiennych/ i już faktyczna nauka programowania.

Na szczęście nie jest to coś, co albo się ma, albo się nie ma (chociaż nie da się ukryć, że jednym wyrobienie go sobie przychodzi szybciej i łatwiej, a innym dłużej i trudniej). Myślenie komputacyjne można, a wręcz trzeba rozwijać w sobie bez przerwy, a zwłaszcza na samym początku swojej przygody z programowaniem.

Tylko co to właściwie jest? Chodzi tutaj o myślenie w sposób analityczny i umiejętność szeroko rozumianego rozwiązywania problemów, a mówiąc konkretnie, przygotowywania rozwiązań gotowych do implementacji przez maszynę.

Korzystaj z różnorodnych źródeł

Kiedy już wykształciły w sobie myślenie komputacyjne, przyjdzie czas, żeby wreszcie rzeczywiście wgłębić się w programowanie. Nie warto na tym etapie się spieszyć – łatwość w kodowaniu przyjdzie z czasem, a przeczytanie przeznaczonych na kilka miesięcy podręczników w dwa dni wiele nam nie da, bo szybko je zapomnimy i mało z nich wyniesiemy.

Nie można polegać ani na samej praktyce, ani na samej teorii. W tym pierwszym przypadku będziemy nieustannie popełniać „błędy w sztuce”, zaś w tym drugim – ciężko będzie nam później na podstawie samej wiedzy rozwiązać postawione przed nami zadanie.

Dlatego też naukę praktyki i teorii należy ze sobą łączyć. Warto więc czytać książki i podręczniki, ale jednocześnie już próbować kodować i tworzyć swoje pierwsze projekty. Na początku będą one proste i wypełnione błędami, ale nie należy się z tego powodu poddawać. Warte uwagi są także kursy internetowe, które zarówno przekazują wiedzę, jak i pozwalają przekuć je na praktykę (na przykład pozwalając na pisanie kodu bezpośrednio wewnątrz kursu).

Nauka C++, czy też jakiegokolwiek języka programowania, nigdy nie będzie łatwa. Jest to coś, co wymaga czasu i determinacji. Wiele osób zaczyna programować, ale tak naprawdę niewiele z nich jest w stanie dotrwać do momentu, kiedy recytować zmienne C++ https://techpolska.pl/cpp-typy-zmiennych/ i pisać kod mogliby nawet we śnie.

Dodaj komentarz