Smartwatch – czym różni się od zegarka?

Smartwatch – czym różni się od zegarka?

Czym jest smartwatch

Zacznę od krótkiego wyjaśnienia, czym tak w ogóle jest smartwatch? Otóż jest to inteligentny zegarek, który pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego, z wyświetlaczem, czujnikami i łącznością. Jest używany jako dopełnienie naszego smartfona. Można nawet powiedzieć, że jest to właśnie taki miniaturowy smartfon. którego zamiast w kieszeni nosimy na ręce. Czym różni się od zwykłego zegarka? przede wszystkim tym, że poza odmierzaniem czasu oferuje wiele innych funkcji, w zależności od modelu. Oto niektóre z nich.

Smartwatch – czym różni się od zegarka?

Udostępnianie komunikatów ze smartfona – dzięki smartwatch‘owi nie musimy sięgać po telefon. Zegarek przekaże nam informacje o tym kto dzwoni albo kto właśnie napisał wiadomość SMS – możemy ją również za jego pomocą odczytać. Bez problemu sprawdzimy również kto właśnie opublikował post na Facebooku.

Sterowanie funkcjami telefonu – przy użyciu smarwatcha możemy sterować odtwarzaczem muzyki w telefonie albo spustem migawki.

Mierzenie liczby kroków – dzięki czujnikom umieszczonym w zegarku jesteśmy w stanie sprawdzić ile kroków wykonaliśmy na danym dystansie oraz ile w tym czasie spaliliśmy kalorii. Opcja ta jest dostępna w większości smartwatchy.

Mierzenie tętna – pomiar tętna jest wykonywany przy użyciu foto sensorów. Taka funkcja jest bardzo przydatna podczas ćwiczeń. kiedy kontrolowanie tętna jest dość istotne. Opcja dostępna jest w droższych modelach.

Rozmawianie przez zegarek – smarwatch może być wykorzystany jako zestaw głośnomówiący telefonu. Na rynku są również dostępne modele, które działają niezależnie i dzięki możliwości włożenia do nich karty SIM możemy dzwonić bez użycia telefonu.

Funkcja GPS – przydatna przede wszystkim w przypadku dzieci i osób starszych. Pozwala na kontrolowanie miejsca, w którym znajduje się osoba posiadająca dany smartwatch. Myślę że jest to jedna z ważniejszych funkcji, która w poważnych sytuacjach, takich jak zagubienie się danej osoby może pomóc w jej odnalezieniu.

Funkcja podsłuchu – po nawiązaniu połączenia rodzic słyszy, co dzieje się w otoczeniu dziecka, ale dziecko nie jest informowane o nawiązaniu takiego połączenia

Przycisk SOS – bardzo ważna funkcja. Dziecko wciskając przycisk SOS informuje nas o tym, że znalazło się w niebezpieczeństwie albo wymaga pomocy. My natomiast używając funkcji GPS oraz podsłuchu możemy szybko sprawdzić, co i gdzie się wydarzyło.

To tylko kilka z dostępnych funkcji. Na rynku dostępne są smartwatche oferujące ich jeszcze więcej. Wszystko zależy od modelu i producenta.

Dodaj komentarz