Systemy CMS (ang. content management system) zwane systemami zarządzania treścią, to programy w formie aplikacji internetowej, pozwalające na stworzenie strony internetowej i zarządzanie nią poprzez dodawanie treści, galerii, dostosowanie wyglądu czy instalowanie dodatków. Kluczową sprawą systemów CMS, jest brak wymogu posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania – wystarczy dobra znajomość obsługi komputera. Na wszelkiego rodzaju wątpliwości, problemy techniczne i inne niewiadome, można znaleźć wszelką pomoc na stronach i forach poświęconych poszczególnym systemom CMS.
Jakie są systemy CMS?
Najpopularniejsze systemy CMS są dostępne całkowicie za darmo. Bezpłatne są również aktualizacje i wiele dodatków do nich takich jak szablony czy wtyczki. Wszystko jest na bieżąco aktualizowane i stale rozwijane, w celu polepszenia jakości i funkcjonowania każdego systemu CMS. Do płatnych elementów systemów CMS, najczęściej należą rozbudowane szablony graficzne, rozbudowane wtyczki np. dla sklepów internetowych, katalogów firm czy też dodatkowe funkcje darmowych dodatków i rozszerzeń. Do najpopularniejszych systemów CMS należą:
Joomla
WordPress
Drupal
Słynny WordPress jest głównie platformą blogową, chociaż coraz częściej uruchamiane na tym systemie CMS, są również większe portale czy sklepy internetowe. Do rozbudowanych serwisów częściej wykorzystywany jest system Joomla. Przykładowym blogiem opartym na systemie WordPress jest np.: blog piłkarski CentroStrzał.pl czy też obecnie przeglądana strona. Jeżeli chodzi o CMS Joomla to przykładowa strona jaką można stworzyć, wygląda tak: WspieramBiznes.pl Twój partner w biznesie.
CMS wady i zalety.
Głównymi zaletami systemów CMS oprócz tego, że są darmowe, jest ogromna baza dostępnych szablonów, wtyczek i rozszerzeń. Dzięki ich zainstalowaniu, można zmodyfikować wygląd strony (np.: o wstawienie na stronę slajdera czy wybranego trybu przeglądania galerii zdjęci) i zwiększyć jej funkcjonalność – między innymi o systemy płatności, a także zwiększyć jej bezpieczeństwo przed włamaniem czy ograniczyć spam (którego można być pewnym niczym podatków).
Największą wadą jest instalowanie nie sprawdzonych dodatków, które jeżeli będą „dziurawe” – mogą negatywnie wpływać na poziom bezpieczeństwa. Istotne jest bieżące aktualizowanie oprogramowania i stosowanie dodatków wpływających na zabezpieczenia strony tylko regularnie aktualizowanych. Nie będzie to gwarantem bezpieczeństwa, ale na pewno je zwiększy. Dlatego tworzenie stron firmowych, raczej powinno odbywać się poprzez usługi agencji interaktywnych bądź poprzez zatrudnienie w firmie osoby znającej się na tworzeniu stron internetowych, która zbuduje ją od podstaw, a następnie będzie również zarządzać i aktualizować. Wszystko w zależności od posiadanych finansów.
Instalacja systemów CMS jest stosunkowo prosta. Firmy hostingowe udostępniają instalatory najpopularniejszych systemów, więc ich instalacja na wykupionym serwerze odbywa się poprzez kilka kliknięć. Panele administracyjne do zarządzania stroną, są bardzo intuicyjne i nauczenie się ich obsługi, najczęściej polega na przyzwyczajeniu się „co gdzie jest”. Wszystkie najpopularniejsze systemy CMS, są dostępne w polskiej wersji językowej, co znacząco wpływa na łatwość ich obsługi.