Walki na arenie, czyli fenomen gier typu MOBA

Walki na arenie, czyli fenomen gier typu MOBA

Wśród wielu odmian gier komputerowych często spotyka się takie, w których największą rolę odgrywa rywalizacja. Z kolei jedną z dynamiczniej rozwijających się rodzajów rozgrywek są tzw. gry MOBA. Jak to się stało, że cieszą się ogromną popularnością i z dnia na dzień zyskują dosłownie rzesze wiernych fanów? Dowiedz się, na czym polega fenomen gier typu MOBA i kto odpowiada za ich rozgłos w świecie internetowym.

MOBA – Multiplayer Online Battle Arena

Zacznijmy od rozwinięcia skrótu MOBA, czyli Multiplayer Online Battle Arena. Dla osób o dobrej znajomości języka angielskiego większość jest już jasne, ale wyjaśnijmy sprawę po kolei. Gry MOBA to podgatunek strategicznych gier czasu rzeczywistego (RTS, czyli real-time strategy) z ograniczoną liczbą graczy przez Internet. W odróżnieniu od turowych strategii, gdzie każdy musi czekać na swoją turę, w strategiach czasu rzeczywistego działania uczestników są widoczne od razu, gracze mogą wchodzić do akcji kiedy chcą, a skutki tych decyzji widoczne są natychmiast. Zazwyczaj w grach typu MOBA zawodnicy dzielą się na dwie, walczące ze sobą drużyny na określonej arenie lub mapie.

Leauge of Legends – prekursor gier MOBA

Pierwszy raz termin MOBA został użyty przez firmę Riot Games podczas premiery ich nowej gry w 2009r., a więc przy wydaniu obecnie światowego giganta, jakim jest League of Legends. To właśnie popularna Liga stała się prędko prekursorem gier MOBA i właśnie dzięki niej branża gier komputerowych w walkach na arenie zawdzięcza szeroki rozgłos na międzynarodową skalę. Jednakże, pierwszym przedstawicielem, którego można zakwalifikować do gatunku MOBA, jest dodatek do StarCraft zatytułowany Aeon of Strife, zaś pierwszą samodzielną produkcją była gra Demigod studia Gas Powered Games. Wcześniej stosowano określenie „action real-time strategy” (ARTS). Mimo to, nazwa MOBA przyjęła się i obowiązuje do dzisiaj.

Oprócz gry Riot Games, gatunek składa się również z innych tytułów, takich jak Dota 2 czy Infinite Crisis na komputery lub Arena of Valor na urządzenia mobilne, choć pomimo starań pionierem i niekwestionowanym liderem w tej branży nadal pozostaje League of Legends. Być może dlatego, że przez lata Liga zdążyła już wyrobić sobie renomę i miano najlepszej gry typu MOBA, a także ze względu na różnorodne funkcje i opcje rozgrywki, niedostępne nigdzie indziej. Nie zapominajmy także o mistrzostwach świata organizowanych przez firmę Riot, gdzie rywalizują najlepsze drużyny i profesjonalni zawodnicy League of Legends. Ich popularność wzrasta dzięki przesyłaniu rozgrywek na żywo za pomocą np. platformy Twitch – rocznie przyciągają miliony graczy, którzy dopingują swoich ulubieńców w zmaganiach.

Podsumowując, fenomen gier typu MOBA w dużej mierze opiera się na ogromnym sukcesie gry League of Legends, ale też na niezwykle szybkiej, dynamicznej, obfitującej w wydarzenia rozgrywce, w której liczy się prędkość podejmowania jak najlepszych decyzji dla całej drużyny. Odrobina rywalizacji przy dobrej zabawie z przyjaciółmi i mnóstwo okazji do pokazania swoich umiejętności – czego chcieć więcej?

Dodaj komentarz