Rozwiązania technologiczne są stosowane w każdej dziedzinie życia. Nie potrafimy już funkcjonować bez urządzeń elektronicznych. Czujemy się zagubieni bez telefonu komórkowego, brak Internetu budzi w nas frustrację. Codziennie sprawdzamy pocztę elektroniczną i odwiedzamy ulubione strony.
Nasze telefony pękają w szwach od pobranych aplikacji, które ułatwiają nam codzienne sprawy. Liczą kroki i spalone kalorie, gdy biegamy. Podpowiadają jak, dojść do włoskiej knajpki. Powiadamiają o opóźnieniach pociągów i próbują nauczyć języka hiszpańskiego. Rewolucja technologiczna stała się faktem, warto sobie jednak przypomnieć, jak to się zaczęło.
Sztuczne satelity
Bez wątpienia przełomowym wydarzeniem było umieszczenie na orbicie okołoziemskiej pierwszego sztucznego satelity w 1957 roku. Był to Sputnik 1 zaprojektowany i zbudowany przez naukowców Związku Radzieckiego. Według danych przedstawionych w 2019 przez Biuro ONZ ds. przestrzeni kosmicznej liczba sztucznych satelitów Ziemi wynosiła prawie 5000.
Znaczenie sztucznych satelitów jest ogromne. Ich główne cele dotyczą obserwacji Ziemi. Zbierane przez specjalne aparatury badawcze dane są wykorzystywane dla potrzeb: rolnictwa, rybołówstwa, geologii, leśnictwa oraz innych sektorów gospodarki. Stosuje się je również do obsługi telekomunikacyjnej, na przykład jako telewizyjne stacje przekaźnikowe.
Komputer osobisty
Uznaje się, że pierwszy osobisty komputer to Altair 8800, który dostępny był w sprzedaży wysyłkowej. Nie był wyposażony w żadną pamięć masową. Nie miał też monitora i klawiatury. Efekty jego działania były wyświetlane za pomocą diod LED.
Dopiero w roku 1984 zaprezentowano komputer z graficznym interfejsem użytkownika, a był to Apple Macintosh. Lata 90-te przyniosły dominację systemów operacyjnych Microsoft. Znaczenie komputerów osobistych wciąż jest ogromne, ale pojawienie się urządzeń mobilnych, takich jak tablety i smartfony, istotnie wpłynęło na rynek technologii informacyjnej.
Telefon komórkowy
Pierwszy telefon komórkowy, który był dostępny dla klientów, pojawił się w 1983 roku. Była to Motorola DynaTAC 8000X. Wbudowana pamięć pozawala na zapisanie 30 kontaktów, a bateria wytrzymywała godzinę. Dzisiaj jej możliwości wydają się bardzo ograniczone, ale wówczas był to przełom.
Co ciekawe, pierwsza wiadomość SMS została wysłana 3 grudnia 1992 roku. Nie ulega kwestii, że telefonia komórkowa zmieniła nasze codzienne funkcjonowanie, rynek pracy oraz gospodarkę. Dzisiejsze smartfony to technologiczne majstersztyki naszpikowane przeróżnymi rozwiązaniami, które pomagają nam w codziennych sprawach i zapewniają rozrywkę.
Szerokopasmowy dostęp do Internetu
Powstanie Internetu to przełomowe wydarzenie w historii ludzkości. Za oficjalny początek sieci WWW w Polsce uznaje się rok 1991, choć prace nad stworzeniem rozwiązania umożliwiającego swobodną komunikację oraz wymianę danych rozpoczęły się już w latach 60-tych.
Na początku dostęp do Internetu był utrudniony przez wysokie ceny, dopiero Telekomunikacja Polska SA w 1996 roku uruchomiła ogólnodostępny numer 0-20 21 22, który umożliwił połącznie z Internetem przez modem telefoniczny. W tym samym roku pojawiły się też pierwsze darmowe konta poczty elektronicznej. W 2018 roku liczba internautów została w Polsce oszacowania na 28 milionów.
To tylko niektóre z technologii, które wpłynęły na bieg historii świata. Rozwój technologiczny wciąż stwarza nowe możliwości. Każdego roku pojawiają się nowe wynalazki i rozwiązania, których zadaniem jest poprawić jakiś aspekt naszego życia.