Czym jest hosting?

Czym jest hosting?

Planujesz stworzyć własną stronę internetową? Może po prostu chcesz lepiej zrozumieć, jak działają strony internetowe i czego wymagają do prawidłowego funkcjonowania? Bez wątpienia jedna z fraz, z jaką musisz się w tych przypadkach (i nie tylko w tych) zapoznać, to “hosting”.

Z pewnością większość użytkowników Internetu wielokrotnie się z tym słowem spotkała, ale spora ilość osób może nie wiedzieć, co ono dokładnie oznacza, do czego hosting służy i dlaczego jest on niezbędny. Postaramy się szczegółowo i merytorycznie, ale jednocześnie w jasny i zrozumiały sposób wyjaśnić to poniżej. Zapraszamy!

Co to jest hosting i do czego służy?

Hosting jest czymś, bez czego strona internetowa po prostu nie może funkcjonować. Jest to po prostu usługa, w ramach której udostępniane są nam zasoby, dzięki którym strona może funkcjonować 24 godziny dziennie przez 7 dni w tygodniu. Zasoby te są niezbędne, ponieważ nie zawsze nasza jednostka, z której obsługujemy stronę jest włączona, a dostępność strony tylko w określonych godzinach nie jest optymalnym rozwiązaniem.

W ramach usługi dostajemy miejsce na serwerze, z którego możemy korzystać, aby przechowywać dane strony. Chodzi tutaj także między innymi o zamieszczane na stronie obrazki i inne pliki multimedialne, a także takie aspekty, jak skrzynka mailowa powiązana ze stroną. Hosting wykupuje się z reguły na określony okres, na przykład okres jednego roku, po którym to możemy przedłużyć umowę, ale też na przykład zrezygnować i przenieść się do innego usługodawcy, czy to oferującego lepsze ceny, czy większe limity transferów.

Ile kosztuje hosting?

Ciężko jednoznacznie wskazać, ile kosztuje hosting, ponieważ zależy to od ilości udostępnionej powierzchni, a także miesięcznego transferu. Strony, na których jest duży ruch, z oczywistych względów będą musiały wydać na hosting większą kwotę niż strony niewielkie, które mało kto odwiedza. Dodatkowo różne hostingi mają różną politykę cenową i są zarówno usługi tańsze, jak i droższe.

Dobrym rozwiązaniem jest na przykład tani hosting dostępny pod adresem HouseHosting.pl. Warto dobrze dobrać hosting, aby nie tylko działał on bez żadnych zakłóceń, błędów czy nieplanowanych przerw (w tym zakresie warto zwrócić uwagę, na taki parametr, jak uptime, a więc to, jak często strona jest dostępna) , ale też, aby jego ustawienia były przejrzyste i łatwe w obsłudze. Szczególnie, jeśli jesteśmy początkującymi właścicielami strony internetowej, którzy nie mają jeszcze szczególnego doświadczenia w zarządzaniu nią.

Dodaj komentarz