Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Bezpieczeństwo w sieci to coś, co powinno zainteresować każdego użytkownika Internetu. Jeśli zdecydujemy się je zignorować, możemy między innymi stracić dostępy do naszych kont w różnych portalach (w tym do konta bankowego), a także stać się ofiarami kradzieży tożsamości. W takim razie, jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Najpopularniejsze rodzaje ataków

Kilka z bardzo popularnych w ostatnim czasie ataków stosowanych przez cyberprzestępców to:

  • phishing
  • malware
  • ransomware.

Phishing to forma ataku, w której oszuści podszywają się pod jakąś instytucję, aby wyłudzić od użytkownika określone dane. Można go przeprowadzać m.in. za pomocą SMS-ów czy e-maili. Oszuści potrafią udawać kurierów, banki czy przedstawicieli rządu. Bardzo często po kliknięciu w zainfekowany link ofiara jest przenoszona na stronę bliźniaczo podobną do prawdziwej, a po wpisaniu na niej swoich danych zostają one przesyłane do oszusta.

Malware to szkodliwe oprogramowanie różnego typu, które pojawia się na naszym komputerze po ściągnięciu przez nas podejrzanych plików z niepewnych źródeł. Mogą to być na przykład fałszywe faktury, które w rzeczywistości są nie plikami PDF, a .EXE. Wśród rodzajów malware można wymienić m.in. trojany i keyloggery.

Ransomware to specyficzny rodzaj szkodliwego oprogramowania, które szyfruje część bądź całość danych na naszym urządzeniu i wymaga w zamian za ich odblokowanie okupu (zazwyczaj w formie dokonania płatności za pomocą kryptowaluty). W przypadku nieuiszczenia opłaty dane mogą być usunięte lub nawet upublicznione.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci

Bezpieczeństwo w sieci wymaga przede wszystkim ostrożności. Nie należy wchodzić na podejrzane strony, otwierać niepewnych linków czy pobierać na swój komputer załączników z e-maili, których się nie spodziewaliśmy i których adresat jest nam nieznany. Powinniśmy być ostrożni nawet w przypadku otwierania linków i plików przesłanych przez znajomych, ponieważ niewykluczone jest, że ich konto zostało przejęte.

Jeśli na przykład interesuje nas śledzenie przesyłek, najlepiej jest pobrać oficjalną aplikację kuriera z autoryzowanego sklepu Google Play (lub App Store, dla posiadaczy iPhone’ów). Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dana aplikacja jest oficjalna, taką informację zazwyczaj znajdziemy na stronie internetowej danej firmy.

Błędy, których należy się wystrzegać, to przede wszystkim:

  • wielokrotne wykorzystanie tego samego hasła na różnych witrynach
  • tworzenie prostych, krótkich lub łatwych do odgadnięcia haseł
  • niezabezpieczenie telefonu/komputera hasłem
  • nieposiadanie skutecznego programu antywirusowego.

Odpowiedzialne zachowanie może być nieco bardziej czasochłonne, ale na dłuższą metę może ochronić nasze dane, pieniądze i nerwy.

Dodaj komentarz