Technologie wykorzystywane przy tworzeniu stron internetowych

Technologie wykorzystywane przy tworzeniu stron internetowych

Strony internetowe stały się istotnym aspektem życia wielu ludzi na świecie i tym samym w błyskawicznym tempie rozwinęła cały sektor IT związany z tematami webowymi. Obecnie nawet na etapie szkoły podstawowej zdobywamy pewne informacje na temat tworzenia stron internetowych.

Okazuje się jednak, że przy obecnym poziomie zaawansowania technologii, wymagania również są coraz większe i niejednokrotnie konieczne jest zastosowanie różnych narzędzi. Z jednej strony języki programowania i ich biblioteki same w sobie są pisane w taki sposób, żeby maksymalnie ułatwić pracę, a z drugiej strony developerzy są stawiani wobec coraz bardziej złożonych zadań.

Rozróżnienie na frontend i backend

Przede wszystkim w tematyce stron internetowych należy rozróżnić frontend od backendu. Wielu programistów zajmuje się tylko jednym spośród tych dwóch zagadnień, więc to rozróżnienie jest istotne. Frontend to cały zakres tematyczny związany z wyglądem strony, wszystkim tym co odbieramy wizualnie. Frontendowcy dobierają rozmieszczenie poszczególnych elementów, wykorzystywane kolory czy wygląd rozwijanego paska menu.

Backend to z kolei zadania związane z funkcjonowaniem strony internetowej. Należą do nich m.in. możliwości utworzenia swojego konta, możliwość edycji profilu, dodanie czegoś do wirtualnego koszyka czy sprawdzanie poprawności danych podczas zakupu.

Podstawowa budowa strony – HTML i CSS

Właśnie HTMLa poznajemy już na etapie szkoły podstawowej i nadal jest on istotny, gdyż stanowi szkielet strony internetowej. Tagi HTMLa (który nie jest językiem programowania) porządkują elementy strony, wskazują przeglądarce, że ma do czynienia z menu i wiele innych.

CSS jest odpowiedzialny za podstawowe kwestie dotyczące wyglądu strony jak kolor tła czy akcje jak rozwijanie paska menu po najechaniu myszką. HTML i CSS to najbardziej podstawowe technologie przy witrynach internetowych i ich obecność jest konieczna.

Frontend strony internetowej

Sam CSS to jednak za mało przy zastosowaniach komercyjnych. JavaScript to język programowania, który daje znacznie większe możliwości co do wyglądu strony. Pozwala tworzyć animacje, galerie zdjęć oraz (co bardzo ważne) pozwala reagować zdarzeniowo (czyli np. interaktywne przewijanie zdjęć).

Do ułatwienia sobie pracy z JavaScriptem używa się jego frameworków jak Angular, ReactJS, Vue.js czy Node.js. Ich znajomość sprawia, że praca z frontendem jest łatwiejsza.

Backend strony internetowej

Podstawowe technologie używane przy pisaniu kodu mechanizmu działania strony internetowej to Java (z ekosystemem Springa), Python (wzbogacony o framework Django), PHP (język skryptowy stworzony z myślą o stronach internetowych, przez wiele lat lider branży) czy Ruby (a raczej framework Ruby on Rails). W zasadzie zadania każdego z nich są do siebie zbliżone. W ogólności jest to przetwarzanie zapytań HTTP i generowanie aspektów działania witryny.

Spośród wymienionych moim zdaniem najciekawszy jest ekosystem Springa i Django. Ten pierwszy zawiera wiele gotowego kodu, czasem wystarczy z kolei kilka linijek do osiągnięcia zamierzonego celu. Z kolei Django opiera się na Pythonie, co sprawia, że kod powstaje szybko i jest łatwy do interpretacji. PHP to z kolei język programowania, na podstawie którego w przeszłości powstawały prawie wszystkie strony internetowe.

Oczywiście technologii internetowych jest dużo więcej. W artykule zostały przedstawione najważniejsze z nich. Sektor webowy IT to również np. Bootstrap, Sass czy Less.

Dodaj komentarz